Infektológia
Az infekció fertőzést jelent, az infektológia pedig nem más, mint a fertőző betegségekkel foglalkozó szakterület. Az infektológia szoros kapcsolatban áll az epidemiológiával (járványtan). Tekintve, hogy a fertőző betegségek az egész szervezetet érintik, az infektológus szakorvos adott esetben együttműködik más szakterületek orvosaival is.
A megelőzésnek, azaz a védőoltásoknak köszönhetően a fertőző betegségek nagy része ma már teljességgel kivédhető, ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy az elmúlt időszakban újabb, fertőző betegségek is megjelentek.
Hol vehető igénybe a vizsgálat? Válasszon Klinikát!
Mikor forduljunk infektológushoz?
Abban az esetben, ha hosszabb ideje (hetek óta) meglévő, ismeretlen eredetű, lázas állapot áll fenn a páciensnél és nem sikerült az ilyenkor szokásos vizsgálatokkal a pontos okot meghatározni, illetve a betegség hátterét felderíteni.

További esetek:
- Kullancs csípést követően jelentkező tünetek
- A test bármely részén megjelenő nyirokcsomó duzzanat
- Tartósan fennálló emésztési panaszok
- Sárgaság,
- A máj fertőző betegségei
- Lázas állapot, kiütések megjelenése
- Állattal történő érintkezést követően jelentkező tünetek
- Korábbi szerológiai eredmények kiértékelése, értelmezése
- Antibiotikumos kezelés meghatározása
Mi történik az infektológiai vizsgálat során?
A kórelőzmény felvételét és a beteg részletes kikérdezését követően fizikális vizsgálat, laboratóriumi vizsgálatok, illetve szerológiai (ellenanyag) vizsgálatok következnek. Adott fertőzési betegség megléte bakteriológiai tenyésztéssel igazolható.
Mi az a szerológia?
A szervezetben bakteriális, gombás, vagy vírusfertőzés eredményeként, többnyire az immunrendszer által termelt ellenanyagok, immunglobulinok jelennek meg. A szerológia ezek tulajdonságait, reakcióit, illetve kölcsönhatásait vizsgálja.