Születésünk pillanatában szemünk még kisebb, kb. +2,50 dioptriás látással jövünk a világra. Azután a test növekedésével arányosan a szem tengelye is nő, így normál fénytörésűvé válunk. Akinek elmarad szeme a növésben az távollátóvá, akinek nagyobb lesz a szeme az rövidlátóvá válik.
A távollátás egy fajta látászavar, amikor a távollátó személy a távolban lévő tárgyakat élesen látja, a közelieket viszont nem tudja a retinán fókuszálni, így a közeli dolgokról nem keletkezik éles kép. A szem fénytörő képessége elmarad az egészségestől, mert a szemgolyó túl rövid a törőképességéhez képest, ez esetben a lencse laposabb, vagy hiányzik.
A szem fénytörő ereje tehát az átlagosnál gyengébb, ezért különböző dioptriájú pozitív – pluszos, konvex – gyűjtőlencsékre van szükség a korrekcióhoz. A távollátó beteg szemei – ha nincs rajta szemüveg, és közeli tárgyat néz – igyekeznek alkalmazkodni, hogy éles legyen a létrehozott kép, ezért a szemtengelyek összetérnek, az egyén kancsalít. Ha gyermekünknél a fentieket tapasztaljuk, vigyük el szemészeti vizsgálatra!